ÖN SÖZ

Daha evvelki albüm çıkacak makalesinden sonra bu uzunca makale benim için ciddi bir habercilik başarısıdır,çok büyük anlam ifade ediyor. Çok detaylı dinleyici analiziyle süslü bu yazı yine ilk Forumtr’de paylaşıldı ve MBSM yoktu. Buna rağmen yüzler okudu ve memnun kaldı.

Şimdi okuma sırası,tüm internet aleminde.

Okudukçe ve dinledikçe çok seveceksiniz. 😉

Fazla lafı dolandırmayım.


Albüm Piyasada
Öncelikle,daha evvel bilmeyenlere işi kavratmak maksadıyla bir haber sitesinden aldığım bir metinle yazıma giriş yapayım:

“Tartışmasız en iyi şey”

Dünya çapında multi-platin statüsünde satmış, başarılı şarkıcı Demi Lovato, 4. stüdyo albümünü çıkartıyor. Albüme kendi ismini veren genç yıldız, şarkılarını seslendirirken, hayranlarına hayatı ve duygu dünyasından tüm içtenliğiyle kesitler sunuyor. 4. albüm “Demi”, Demi Lovato’nun müzik severlere uzattığı dört yapraklı yonca misali; kimi zaman başarısızlıklarla dolu, kimi zaman mutluluğu yakaladığı duygu dünyasını ve aşklarını anlatıyor, kendisi ve hayranları için şans diliyor. Lovato, kendini müziğiyle anlattığı ve şimdiye kadar çıkarttığı en kişisel albümü “Demi”’ye karşı hislerini “Bu albümle çok gurur duyuyorum. Bu şimdiye kadar yaptığım tartışmasız en iyi şey! Müziğin farklı sound’larını keşfettim ve şarkı sözlerine hayat verirken adeta içimi döktüm. Bu şarkıları dinleme şansına erişecekleri için herkes adına çok heyecanlıyım!” cümleleriyle ifade etti.

Kaynak:trtmuzik.net.tr

Albüm Öncesi Son Hazırlıklar
Albümü burda duyuralı 1 aylık süre geçti. Elimden geldikçe önemli detayları paylaşmaya çalıştım.
Bu 1 aylık sürede,öyle çok meşguldü ki. Aslında 1.5 aya yaymak lazım diyebiliriz,çünkü H.Attack şarkısını kliplendirmesiyle başladı süreç. Genelde ABD’nin ratingli talk showlarını dolaşıp canlı performanslara imza attı. Bir ara yorgun düştüğünü de okudum,ancak iş disiplininden ödün vermemiş. Yıldız olmak kolay değil. Allah’tan sosyal medya hesapları güncel,tüm detayları paylaşıyor. Demi’nin iyi bir sosyal medya kullanıcısı olduğunu belirtmekte fayda var,oralardan mesaj atan fanlarını önemsediğini düşünüyorum.

En sonki icraati,bir sosyal sorumluluk projesi için gittiği bir mekanda,sarışın saçlarıyla görüntülenmesi. (Dönüşte sosyal medyadan paylaştığı poz) Sarışın kısa saçların kendisini daha ciddi gösterdiği kanaatindeyim. Ümit Boyner’i andırıyor. İsteyenler buradan geçmişten bugüne saç evrimine bakabilirler.

İnternet Premieri
Takvimler 7 Mayıs Salı,Türkiye’ye göre akşam saatlerini gösterdiğinde,kurduğu bir mikrosite aracılığıyla 1 aydır merakla beklenen albümünün premierine başladı. Premierden haberdar olma vesilesi,sağolsun twitter toptrendler listesi ve koyu takipçileri fanları. Çünkü her şarkısı şarkı adlarından oluşan bir hashtagle temsil ediliyordu. Bu hashtaglerin birine denk geldim önce yeni bir single sandım sonra da iş büyüyünce rastlantı eseri bir Türk fanla twitter’dan kontak kurmak suretiyle premier anına ben de tanıklık ettim. Bu anlardan birinde resmen site çöktü. Demek ki,öyle bir yoğun ilgi varmış ki.

Sitenin adresini alıp arabirimi tanıdıktan sonra,işlerden ötürü ertesi gün bu premier sürecinde albüm heyecanına tanık olmaya başladım.
Bu arada şarkıların yüklendiği sunucunun YT bünyesindeki Vevo sunucusu olduğunu (Yasal) hatırlatmadan geçmeyelim.

Genel Analiz
Bence gayet olmuş bir albüm. Demi bize vadettiği müzik ziyafetini çektirmiş,ancak albümü bir çırpıda bitirince insan doyamıyor dahası nerde diyor. Artı,bütün şarkılar peşpeşe Amerikan müzikallerini andırabilir.

Dediğim gibi,20 yaşındaki birisinden beklenmeyecek müthişlikte bir albüm,müzik tarihinde sessiz bir devrimi oluşturuyor. 2013’e değinki gençlik müziğinin şu andaki zirve noktası.

Albüm fanlardan ziyade müzik dinleyen genç yetişkinleri hedef alıyor. Bunu da önceki albümü Unbroken’dan patlayan 2 şarkısı (Give your heart a break ve Skyscraper) sayesinde artan ününe borçlu.
Albümde hiç bir kötü şarkı yok. Bütün şarkılar birbiriyle yarış halinde,bunu twitter’daki demi’ciler de söylüyor.

İçinde hem downtempo hem de hightempo şarkılar var. Pop Rock’un üzerine bezenmiş Elektro altyapılı müzikler,klasik enstrümanlarla ve Demi’nin güçlü vokaliyle birleşince harika olmuş. Her müzik dinleyicisi aradığı her şeyi burda bulacak. Tabi gerçekten müzikten anlıyorsanız.

Downtempo şarkılar (özellikle Shouldn’t Come Back,Warrior Türevleri) 10-20 sene içerisinde kaliteli müziklerin çalındığı müdavimi olduğum konsept frekans Joy FM’de dönmeye aday.

Ancak her güzelin de bir kusuru var. 13 şarkı,bir de albümden 1 gün sonra bonus şarkı. Bence 17-18 şarkı olsaydı.

90’lardaki Alanis Morisette tarzının biraz Kelly Clarkson,biraz da Loreen tarzıyla birleşimi parçalar var.

Kendisini tebrik ediyor (Bir ara twitter’dan tebrik etmiştim zannedersem okumuştur tik atmasa da),başarılarının devamını canı gönülden diliyorum.

Yazıyı yazdığım gün eklemeyi unutmuşum,şimdi ekleyim: Bu albümden ve şarkılarından Grammy bekliyorum.

Şarkı Başı Analiz
PS: Ben burada tek tek şarkıları dinleyici gözüyle analize etmeye çabaladım. Ben tam bir müzik uzmanı yada prodüktör değilim. Ben dinleyiciyim. Ben sadece dinlemeye göre yorum yaparım,bir nevi müzik jüriliğidir işim. Şarkıların hikayeleri vs. gibi konulardan sorumlu değilim.
Albümden başka satışa açılacak eserlerin analizlerini de paylaşacağım.

1)Heart Attack
Bu şarkı hakkında uzun bir paragraf sarfetmek istiyorum. Çünkü öyle değişik duygular besliyorum ki. Hem iyi,hem kötü. İyiler çoğunlukta ancak kötüler için içine girince şarkıdan soğuyorum.
Albümün en ağır topu. Aynı zamanda alakasız ve nedensiz akla çakılan sözleri nedeniyle en absürt şarkısı. İyi ki ilkten bu parçayı piyasaya sürmüştü. Altyapı olarak gerçekten efsane,akılda kalıcı. Gaz parça bir de,insanı gaza getiriyor keza her işe başlarken dinlemeyi ihmal etmem.

Pop rockun elektronik müzikle sentezi. Yeni nesil popta sessiz devrimi başlatan,yani bir nevi eski nesil pop sona erdi artık devir yeni nesil elektropop devri dedirtiyor.
Ancak,falsosu maalesef yok değil. Parça başında nakarattan oluşan ve efektle biten 10 saniyelik exclipit aşırı anlamsız gereksiz. Sözler de falsolu,bunu anlamanın en basit yolu şarkının adını türkçe’ye çevirince çıkacak klasik bir sağlık klişesi. Klip düşük bütçeyle çekilmiş ve canlı performans görüntülerini içeren klasik bir senaryo,böyle gaz bir parçaya vurdulu patlamalı atlamalı bir klip yakışırdı. Onun dışında şikayetim yok. Bence olmuş. Ancak falsoları olmasa daha güzel olurdu.
Şu anda youtube vevo’da official video (46m),track (18m) ve lyric (10m) olmak üzere şarkının hiti 74 milyon puan (tık değil) Vevo biraz şişirse de,şarkıya oldukça rağbet ediliyor. Ancak hit olmasından tırsıyorum,çünkü bu aralar TR’deki radyolar listelerinde bu parçaya yer vermeye başladılar (sırasıyla ilk Pal106,sonra Fenomen,ardından Virgin,ardından NR1,son olarak Kantin)
Yine de bir şekilde bu şarkıyı sevdik,saydık. Ancak zamanla milestone anketleri ve entel dinleyiciler dışında unutulacaktır. Aman ülkede hit diye patlamasın
Liste başarılarından söz edecek olursak,30 küsürlerden Billboard listelerine (ABD resmi single listesi,dünyanın müzik gündemi) adım atan bu single,ilk 10’u gördü. En son 12’lerdeydi. Pal106 Hot 40’da 38’den girdi en son 17’nci. Kantin top 30’da ilk haftasında 28’nci oldu. Virgin’de 3 numara oldu en son 4’e indi. Bu böyle gider.
25 Haziran Ekleme: Amerika’da en fazla 10 numarayı gördükten sonra düşmeye başladı. Virgin’de 1 numara oldu. Metro FM’in playlistine Haziran itibariyle girdi. Mayıs sonunda TTNET Müzik’in arşivine eklendi ilk 100 şarkı arasında. Dünya çapında ise farklı kategorilerde 10’larca ödüle sahip oldu. Vazifesini bir nevi tamamladı gibi.
2)Made In The USA
Eski şarkıları tadında güzel bir orta ritim. Sesini en iyi kullandığı şarkılarından bir tanesi. 2 numaraya yakışır. Yakın rakibi M.Cyrus’un “Party In The USA” şarkısını da bir şekilde biraz çağrıştırıyor,sanki devamı,bir uçtan bir uca ona bağlanacak gibi. Yorum olarak ise C.Brown’un With You ve Beyonce’un Irreplaceable şarkılarını çağrıştırıyor.25 Haziran Ekleme: 24 Haziran tarihinde, Hollywood Records firması bu trackin 2’nci tekli olarak müzik kamuoyuna servis edileceğini,klip çekileceğini (Temmuz içinde) ve tekliyi sembolize eden albüm kapağını (aşırı egzantrik) duyurdu.
Şarkıya Dair Daha Geniş Analiz

3)Without The Love

Albümün bana en sevecen gelen parçalarından. Tipik bahar şarkısı,Aşk temalı bir eser. Albümün önplana çıkmaya aday 45’liklerinden. Tam istenen düzeyde bir downtempo. Muhteşem ses cabası. Gelecek zamanda kllip beklediğim parçalardan,ancak Hightempoları eritirlerse ve piyasanın seyrine göre.

4)Neon Lights
Eurovision şarkıları tadında bir hightempo. Eurovision’dan kasıt,Bana Loreen’in Euphoria’sını çağrıştırıyor. Tek farkı biraz temposunun birkaç tık düşük olması. Bu şarkıyla D.Lovato gönderilsin Eurovision’a,Euphoria’nın rekorunu kırar.
Albümün gaza getirici şarkılarından. Severek dinliyorum.

5)Two Pieces
Tam bir müzikal tadında. Albümün orta tempo,hatta ucundan downtempo parçalarından. Pop Rock türünün en güzel örneklerinden. Orkestral bir eser. Grup çalacak,güzel bir vokal de söyleyecek. Live performans için uygun bir eser,ancak illa ki işin hakkı bir bayan vokal yorumlamalı. Amerika’dan Demi’yi getiremezsin elbette

6)Nightingale
İsim seçimini beğendiğim güzel downtempo. Neden Demi sorusunun cevaplarından bir tanesi. Onu anlamak için dinlenmesi gereken eserlerden. Piyanonun böyle güçlü bir sese ne kadar yakıştığını konu alan,film müziklerinde kullanılası güzel şarkı.

7)In Case
Nightingale’dan biraz daha pozitif tınıları içinde bulunduran,yine bir piyano+güçlü vokal buluşması. Peş peşe dinlenmeli. Yine onun ses yeteneğini anlamak için dinlenmesi gereken eserlerden.

8)Really Don’t Care
Bu şarkıya derin bir dikkat çekmek istiyorum.
Albümün en güçlü klip adayı hightempo. Yakın gelecekte kulüplerde binbir mixiyle dinlemeye aday eser. Ben olsam sağlam bir mixini yazarım.
Yaz aylarında tam bir tatil şarkısı. İnsanın adeta yüzünü gülümsetiyor. Nakaratı çok akılda kalıcı. Nedensizce “Relydontker” diye bağırabiliyorsun
Bu şarkıyı Türkiye’de Radyo Fenomen,websitesi ve sosyal medya hesabında ön plana çıkartmaya çalıştı lansman döneminde. Ancak radyoda henüz dönmüyor,dönmeyecek anlamına da gelmiyor.. Bu albümün “Skyscraper” i H.Attack ise,”Give Your Heart A Break” ‘i bu parça olabilir. Muhtemelen 2’nci klibin bu esere geleceğini düşünüyorum.
Bu arada bu şarkıda gençlik müziğinin yakın zamanda parlayan bir başka ismi, Want You Back ile akıllara kazınan başarılı İngiliz genç bayan Cher Lloyd hanımefendi ile de çalıştığını not düşeyim. Ancak Cher’in fazla kendini göstermediğini söyleyim. Acaba “Listen Up” dediği bölümde mi devreye giriyor. Proje duyurusunda birlikte fotografı. Geçenlerde de Cher’in konseri vardı,Demi reyiz bu parçayı seslendirmek için o özel konsere özel konuk statüsünde gitti,sahneye çıktı. Live performans görüntüsü fan kamerasından,Vevo’da haber oldu. Uyumlu bir ikili oldukları aşikar.

9)Fire Starter
Bu hoş şarkı aklıma başarılı Amerikalı solist Kelly Clarkson’u getiriyor. Kelly Clarkson şarkıları tadında çok da güzel bir parça olmuş. Zaten Kelly’yi severim,Kelly’nin bir beden küçüğü izlenimi uyandırdı bende Demi. Artı,Demi’nin şahsi sloganı “Stay Strong”,Kelly’nin bir parçasının adı da Stronger (Kariyerinin en başarılı şarkısı kanımca,en az H.Attack kadar ilgi gördü zamanında sanalda,sonra biz enteller hariç söndü) ,uyum takdire şayan. Kelly Clarkson kadar sevdiğim bir isim oldu D.Lovato.

10)Something That We’re Not
Pop Rock’un hightempo sınıfında,eğlenceli bir parça,yine orkestral özelliklere sahip. Olmadık zamanda insanın bozuk moralini düzeltebilir. Tipik bir yaz şarkısı,uzun bir yolda iyi gider. Arşivlerde bulunması gereken bir 45’lik.

11)Never Been Hurt
Gaz parça,pop rock’un en orjinal örneklerinden bir tanesi. Eski şarkıları tadında. Güçlü ses,kaliteli iniş çıkışlarla dikkat çekiyor. Bu tarz müzikleri aşırı sevenlerin ve fanların ve oyunlara müzik arayan oyun şirketlerinin dikkatini çekebilir. Az bilinen süper şarkılar sınıfında keşfedilmeye değer bir eser. Bu şarkıyla birlikte albümde hightempo şarkı kalmıyor.

12)Shouldn’t Come Back
Duru bir sesin gitarla birleşimi downtempo. Bir sözlük sitesinde bu şarkıyı “ailesinehitap etmiş” efsanesini okumam sayesinde (doğruluğunu teyit etmedim),beni K.Clarkson’un “Because Of You” şarkısına götürdü,keza o şarkı da Kelly’nin ailesinden esinlenerek yazdığı şarkı&şiirdi ve 2002 yılında bayağı ses getirdi şimdi bir Joy FM şarkısıdır.

13)Warrior
Albümün lansman sürümünün finish şarkısıdır. Downtempodur. Ve kişisel sloganlarından biri olmaya adaydır. Sosyal medya sağolsun,albüm çıktıktan sonra omzuna “now i’m a warrior” yazdırtmış. Neden Demi sorusunun cevaplarından biri muhteşem bir 45’lik,Demi canı isterse kliplendirir gibi. Skyscraper tarzı bir etkiye sahip,dinlenmeli

14)I Hate You,Don’t Leave Me (Bonus Track)
Bu şarkı albümün 1 ay önce duyrulan line up’unda yoktu,albüm çıktıktan sonra hayranlarına teşekkür maksadıyla itunes’ta satışa açtırmış 14’ncü şarkı oalrak. Bildiğimiz Demi downtempolarından,hoş tadımlık bir parça. Ana enstrüman gitar. Güçlü ses ve orkestral bir uyum. Kapanışa yakışır.

Artı,Pink’in “Please Don’t Leave Me” şarkısını da kafamda çağrıştırıyor. Albüm Line Up’u ve Songwriterlar

Son Söz
Güya şarkıları paylaşacaktım ancak albümün satışa çıkmasıyla birlikte internet premieri sona ermiş. Bilimum paylaşım sitelerinde şarkılara kulak verilebilir.
Albümün videolarla hikayesi burada (p1 p2 p3)
Albüm iTunes Store Türkiye’de 9.99 TL,tek şarkılar 89 kuruş,aynı zamanda fiziksel olarak seçkin müzik marketlerde satılacak Universal&Avrupa Müzik işbirliği Türkiye’ye getirirse (boş vaktimde çarşıları gezeceğim)

Billboard’da albüm,müzikal kariyeri ve yetenek avcılığı (X Factor) hk.uzun bir röportaj (İngilizce)
Billboard Albüm Analizi (İngilizce)

İlk Yayın Tarihi: 21 Temmuz 2013,Forumtr
Reklamlar