Daha evvel bu sayfalardan uzunca makale şeklinde tanıtımını yapmış olduğum #DEMI albümünün 2’nci kliplenecek şarkısı Haziran’ın son haftasında belli oldu ve müzik kamuoyunun ilgisine sunuldu: “Made In The USA”

Türkçe’de “Amerika’da Yapıldı” anlamına gelen bu şarkı aynı zamanda albümün 2 numaralı trackidir. (Kimbilir,sırayla 14 şarkısına klip çeker )Albümle ilgili eleştirilerde bu şarkının çok sevilenler ve akılda kalanlar listelerinde yer aldığı görülmekte.
Track başı albüm analizimde şu cümleyi kurmuştum: 

Eski şarkıları tadında güzel bir orta ritim. Sesini en iyi kullandığı şarkılarından bir tanesi. 2 numaraya yakışır. Yakın rakibi M.Cyrus’un “Party In The USA” şarkısını da bir şekilde biraz çağrıştırıyor,sanki devamı,bir uçtan bir uca ona bağlanacak gibi. Yorum olarak ise C.Brown’un With You ve Beyonce’un Irreplaceable şarkılarını çağrıştırıyor.

Albüm premieri süresinde ilk dinlediğimde akılda kalıcı nakarat dışında bana fazla bir şey ifade etmese de,bu şarkının klipleneceği duyrulduğunda biraz daha dikkatle ve şevkle dinlemeye başladım. Adeta havalara uçuran bir performansa tanıklık ettim.

Aslında,bu şarkıya kısa vadede klip beklemiyordum. Hatta kıskandım denebilir,2’nci klibi 8 nolu track Really Don’t Care’e bekliyordum,şahsen sürpriz oldu. (Güncel söylentilere göre RDC 3’ncü klip olabilir) Arka planda değerlenirdi,ancak ön plana çıkarılmasındaki nedenini biraz sorgulayınca,”4 Temmuz ABD bağımsızlık bayramı” fikri daha aklıma yattı.

Klibi ise,albümün ilk patlayan malum şarkısının klibinden daha güzel olacağı kanaatindeyim. Kamera arkası yayınlandı önceden (diğerinde klibin premierinden bir süre sonra yayınlanmıştı) İlkinden yüksek bütçe ve imkanlarla çekiliyor. Kamera arkasına bakınca gündüz sahneleri cast ekibinin başrolde olduğu hikaye modunda,gece sahneleri de kasaba karnavalı ortamında Demi’nin insanları eğlendirdiği sahnelerle geçecek. Çok eğlenceli ve sevecen bir klip olacağı beklentisindeyim. Artık ABD müzik endüstrisinde single&klip lansmanlarında bir standart halini almaya başlayan lyrics-on-screen ‘deki klip sahnelerinin arkaplanlarının fon olarak kullanıldığı (ara ara etrafta gezen demi’yi de görebilirsiniz) arka plan da bunu doğruluyor.

Klip çekmeye duyurudan sonra Haziran sonlarında başladılar diye düşünüyorum.
Klibin yayın tarihi günün anlam ve önemine uygun 4 Temmuz olabilir diye düşündüm. Ancak fan sitelerindeki habere göre,16 Temmuz’dan evvel yayınlanmayacak şeklinde bir duyum aldım.
Merakla bekliyoruz

Klip Analizi
17 Temmuz TSİ 19,müzikte yeni bir çığrın açıldığı klibin yayın saati oldu. Premierden günler öncesinden premier ardına kadar takip listemdeki çoğunluğu kız olan fanlarla birlikte nöbetleşe çalıştık durduk,sonuç olarak herkes heyecanlı ve memnun.

Premierden çok evvel öğrendiğim detaylara göre,Demi kendi klibini kendi yazıp kendi yönetmiş. Demeçlerinde “benim en güzel klibim” demiş. Evet,bence de Hem genç yetenek,hem de dünyanın en genç yetenek avcısı (bilmeyeniniz varsa,2 sezondur ratingli XFactor USA ekibinde yeni yetenekleri keşfediyor),CV’sine bunu da ekledi. Gurur duydum dinlediğim şarkıcıyla !

Klipte çok güzel bir hikaye anlatılıyor. Hani sevgiliniz vardır ve askerdedir,ona hasret… (twitter’dan onlara adadığını da yazdı 1 saat sonra) Bu klibi izleyen herkes kendinden bir şey bulacaktır eminim. Karnaval sahnelerine de söz yok,enfes. En son bölümdeki Demi’nin gülücük attığı sahne de muhteşemdir…

Onun dışında hayal ettiğim senaryoyla klibi izleyince karşılaştığım senaryo biraz dağınık gibi. Dağınıktan kasıt,gerçekte Demi’nin görevi hikaye anlatmak olmuş,klibin çoğunluğu bu hikayeyle geçiyor,kafamdaki senaryoda ise gündüz sahneleri sevgililerle,gece karnavalı da şarkıyla geçecek şkl. İyi anlamda,böyle daha iyi,kısa film tadında olmuş..

Dikkat çeken detaylardan biri,Demi’nin kendisini önplana çıkartmaması olmuş. H.Attack’te zaten ön plandaydı biraz da action olsun diyorum bu eleştriye.

Artı,kendi aile üyelerine de rol vermiş karnavaldaki dönme dolap sahnelerinde.
Her neyse,uzun lafın kısası “Oscarlık” bir performans izledik.

Daha fazla sıkmadan şarkının bana aşırı derece sempatik gelen sözleriyle yazımı bitiriyorum.

Our love runs deep like a Chevy
If you fall I’ll fall with you baby
Cause that’s the way we like to do it
That’s the way we like

You run around open doors like a gentleman
Tell me “Girl,every day,you’re my everything”
Cause that’s the way you like to do it
That’s the way you like

Just a little West Coast, and a bit of sunshine
Hair blowing in the wind, losing track of time
Just you and I, just you and I
Woah, woah

No matter how far we go, I want the whole world to know
I want you bad, and I wont have it any other way
No matter what the people say,
I know that we’ll never break
Cause our love was made, made in the USA
Made in the USA, yeah

You always reading my mind like a letter
When I’m cold, you’re there like a sweater
Cause that’s the way we like to do it
That’s the way we like
And never ever let the world get the best of you
Every night we’re apart, I’m still next to you
Cause that’s the way I like to do it
That’s the way I like

We touch down on the east coast
Dinner in the sky rise, winter is the best time for walking in the city lights
You and I, you and I
Woah woah

No matter how far we go, I want the whole world to know
I want you bad, and I wont have it any other way
No matter what the people say,
I know that we’ll never break
Cause our love was made, made in the USA

Cause baby I’ll bite the bullet
And take the blow for love
Woahhhh, our love was made in the usa
Made in the usa, made in the usa

No matter how far we go, I want the whole world to know
I want you bad, and I wont have it any other way
No matter what the people say,
I know that we’ll never break
Cause our love was made, made in the USA
Made in the USA, yeah

Made in the U.S.
Made in the U.S.
Made in the U.S.A

İlk Yayın Tarihi: 3 Temmuz 2013,ForumTR

Son Söz

#MadeInTheUSA klibini “Türkiye’de ve Tumblr’de bir ilki gerçekleştirerek” geniş istihbarat ağımızın yardımıyla premier saatinde (17 Temmuz TSİ 19:00) sizlere linkiyle ulaştırmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Bu da,bu klibin MBSM sayfası. Haa,daha evvel Big Tunes’umuzda lansmanını yapmıştık,di mi 🙂

Reklamlar