Haber Analiz: VEVO Rekoru ve #WreckingBall ‘ın Başarısı

WCS klibinin başarısıyla gündeme gelen VEVO Premiere 24 saat rekoru son 3 ayda 2 kez el değiştirdi. Biraz analiz yapalım bilgi verelim.
Rihanna,JB,Nicki Minaj gibi popüler kültür ikonları arasında dönüp dolaşan ve en son JB – BAAB parçasında olan 24 Saat Premier rekoru Haziran’da Miley’nin geri dönüş single’ı WCS tarafından 10,7 milyon gibi ciddi bir sayıyla kırılır. Şarkı ve yine burdapaylaştığımız sıradışı klibi bir hayli ses getirir. Bir süre sonra genç kızların gözdesi 1D,BSE şarkısıyla bu kategoride dikkat çekici bir tık rekoru kırar,Miley’den devralır (12,3 milyon)

Burada bir parantez açmak lazım çünkü bu haberlerden sonra artık bütün şarkıcıların hayran fanları yeni çıkan şarkılar adına rekor telaşına düşmeye başlar; “1D başardı neden biz başarmayalım” En güçlü genç sesin o dönem klibi MITUSAklibi için de fanlar trf. bu denenmeye çalışıldı ancak 24 saatte 2 buçuk milyondan öteye gidemedi.


Kaldığımız noktadan gidelim: 1D henüz rekorun tadını tam çıkaramamışken,Miley yeni çıkaracağı albümün 2’nci single’ı Wrecking Ball’ı duyurup klip çekeceğini açıklar. Geçen gün klip,VEVO ağı üzerinden premier yapar ve adeta sosyal medya sallanır. Aynı hızla biz de müzikal burada paylaştık.


Kulağa hoş gelen güzel şarkısına dikkat çeken bir klip çekmiştir. Klipte gözyaşı,vurdu kırdı hatta çıplaklık bile vardır. Bu sıradışılık ne kadar bir takım kesimi kızdırsa da,büyük bir alkışı haketmiştir. Bu cesareti,artı parçanın çekiciliği ona haklı bir rekor kazandırdı. Miley’i bir kez daha kutluyoruz.

Bu arada,resimde de görebileceğiniz gibi rekor 19,3 milyon gibi ciddi bir rakamda kaldı. 12 milyona kıyasla,bu gerçek bir rekor. Bakalım bir sonraki rekor kim trf. kırılacak,Miley kaç ay&sene rekoru elinde tutacak.

Bu arada bir haber daha: WCS klibi “en kısa sürede 100 milyonu aşan video” ünvanına sahiptir. Bu ünvanı da Eminem&Rihanna düeti Love The Way You Lie’dan devralmıştır. Rihanna şsarkısı 39 günde ulaşmasına karşın,WCS 37 günde rekora erişir.

Bugüne kadar VEVO 24 Saat rekorunu kıranlar
(Wikipedia english)

VEVO hk. bilgi

2009 yılında kurulan VEVO,YouTube’un telifli müzik yayınlarına standart getirmek adına YouTube ekibinin sektörün öncüleri Sony Music ve Universal Music ile birlikte ortak olarak işlettiği (artı Arap bir şirketten de hatrı sayılır yatırım alan) müzik temalı yan markadır. Hem YT’da video arşivi olarak,hem de kendi sitesinde haber etkinlik vs. paylaşımlarla müzik piyasasının nabzını tutmaya çabalar.

Database’inde yaklaşık 70 bin müzik videosuna ev sahipliği yapan VEVO,müzik piyasasının olmazsa olmazı teliflerin organizasyonunda bir nevi havuz işlevi görmektedir. Müzik
izleyicisiyle&dinleyicisiyle&hayran fanlarıyla şarkıcılar arasında köprü kurma işlevi de bulunan site,pek çok müzik etkinliğine de destek verir.

VEVO’nun kendi sitesine ve YT profiline telifler sebebiyle maalesef Türkiye’den erişilemiyor. (ultrasurf,proxy vb. programlarla girebilirsiniz) Amerika,Kanada ve bunun dışında 10 ülkede daha kendi yerel içeriğiyle faaliyette bulunan VEVO,bunun aksine db’lerinde bulunan global lisansa sahip klipleri (İçeriğinin %98’i,popüler her tür şarkıcı) ve içerikleri YT üzerinden izletebiliyor. Yani Vevo sadece müzikal içeriğiyle (haber makaleler hariç) YT üzerinde faaliyetini devam ettiriyor.
Ancak bu site hk. bir takım eleştriler mevcut. En kuvvetli tezim,VEVO’dan şarkıcıların tık satın aldıkları. Kullanıcılar ise şarkılardaki argoların sansürlenmesinden şikayetçi. Vevo’yu sevmesem de iyi kötü iş yaptığı kanaatindeyim.

VEVO’nun son aylarda ise şarkıcıları onore etme özelliği de ortaya çıktı. 24 saat premiere,gold certificate gibi uygulamaları müzikte rekabet ortamını yaratmıştır.

24 Saat Premiere: Şarkı Vevo premierini yapınca 24 saat boyunca yapılan ölçümlerde ne kadar tık alacağına yönelik etkinlik. 24 Saat premierleri bir şarkının gidişatı hk. fikir verebilir.
Gold Certificate: Vevo trf. paylaşılan şarkılar 100 milyonu doldurduğu takdirde certificate kazanır. Vevo,şarkıcılara plaket verir. Eğer bu doldurma süresi 2 yılın altında olursa gold tipi sertifika verir. Geçmişten bugüne certified’lendirilmiş videolar ve plaket eventi tarzı paylaşımlar şurda.

Bir not: Dağıtımını Sony ve UMG’nin yaptığı şarkılar VEVO’da kendini gösteriyor. Warner Music’in dağıtımcılığını yaptığı şarkılar artı PSY gibi kendi hesabına sahip popüler şarkıcıların hesapları bağımsızca işletiliyor ancak YT onların da teliflerini şarkıcılara ödüyor.

Türk şarkıcılar Vevo’da kendini gösteriyor mu: 2013’ün 2’nci çeyreğinden itibaren Sony Music Türkiye firması,Müyap kanalından koparak Vevo’ya yükleme yapmaya başladı. Mesela şu.

İlk Yayın
: 11 Eylül 2013
Reklamlar