MBSM olarak müzik piyasasına yeni giren yetenekleri destekliyoruz.

Bu amaçla,dünyanın en popüler yetenek yarışmalarından X Factor’ün Amerika versiyonunu ele alıyoruz. Gerek formatıyla,gerek orjinal yarışmacılarıyla,gerek de farklı yetenekleri temsil eden jüri kadrosuyla dikkat çeken bu yarışmayı burada irdeleyelim.

Bu yarışmanın uluslararası pop fenomenlerini de yetiştirdiği unutulmamalı. örnek: Cher Lloyd,1D,James Arthur vs.

Gelecekte MBSM olarak bu yarışmayı sizlere makaleler halinde özetlemeye gayret edeceğiz. Bu yüzden eksiklerimiz varsa affola,ancak yarışma şu anda 8 GB’lık video dosyası olarak arşivlerimizde.

  • Kabataslak Bilgi: Format,Jüriler vs.

X Factor,American Idol dahil bir çok popüler yarışma formatındaki gibi bir Simon Cowell eseri. İngiltere’de ilk olarak yayınlanan ve oldukça tutan bu yarışma Amerika’ya da taşındı. Şimdi ise,American Idol’le rekabet halinde.

Amerika’da Fox Network trf. Çarşamba-Perşembe geceleri yayınlanan bu yarışmanın küratörlerini tanıyalım. Ana görevleri Jürilik olarak geçse de,yarışmanın her şeyiyle resimdeki 4’lü ilgileniyor.

Simon Cowell (orta alt) = Yarışmanın yapımcısı. Adeta bir yetenek avcısı. Senelerdir yaptığı yarışmalarda seçtiği yeteneklerin tutmaması mucize eseridir. İtici olmasına karşın bu yarışmanın ekmeğini yiyen şahıs odur.

Demi Lovato (orta üst) = MBSM yıldızı, Heart Attack ile tanınan yetenek,Gençlik müziğinin tartışmasız fenomeni,kutsi şahıs. Vasfından ötürü de en çok dikkat çeken eleman. Genç yaşında CV’sine eklediği en büyük işlerden bir tanesi,geçen aylarda Guinness “en genç jüri” ödülü vermişti. Yeniliğe açık,enerjik,realist ve kararlı birisi. 2.sezondan beri jürilik yapıyor.Bazen ne kadar eleştirilse de,bu kız işini düzgün yapıyor. Yarışmanın ratingine de Demi’nin yorumları+sempatikliği feci pozitif etki ediyor,bu kız tek başına yarışma izlemenize sebeptir. Bu yarışmayla her bakımdan tecrübe kazanan bu kutsi şahıs artı her bölümde yarışmacıları daha da zorlayacağım mesajı vermişti.

Kelly Rowland (sol) = Destiny’s Child’den tanınan RNB müzik fenomeni. İngiltere’deki asıl yarışmada başından beri jürilik yapan bir şahıs ve Demi dışındaki jüriler dağılınca bu formatı iyi biliyor diye Amerika’ya çağrıldı. Jüriler arasında profesyonelliğiyle dikkat çekiyor.

Paulina Rubio (sağ) = “Paulla” diye de hitap ettiğim Şarkıcı,oyuncu,Latin. Latin Amerika’da fenomen olan bu isimi parlatan ve bizlere tanıtan iş ise X Factor görevi oldu. Meraklı,konuşmayı seven bir tipleme.

Bu gördüğünüz 4 isim,birazdan izlediğiniz grupların yarışmacı koçları olacaklar. Onlara profesyonel destek verecekler. 10 bölüm boyunca 100 binler arasından seçilip sayısız elemelerden geçen bu isimler artık finalistler ve canlı yayınlarda boy gösterecekler.

Yarışmada sabit 4 kategori var: Erkekler – Kızlar – 25 Yaş Üstü – Gruplar.

  • Top 12 – Finalistler

– Erkekler (Grup koçu: Paulina) : Tim – Josh – Carlos – Carlito

– Kızlar (Grup koçu: Demi) : Rion – Ellona – Danie – Khaya

– 25 Yaş Üstü (Grup Koçu: Kelly) : Jeff – Rachel – Lillie – James

– Gruplar (Grup koçu: Simon) : Finale kalanlar: Roxxy – Restless – A and S – Sweet


(not: Grup adları eksik olabilir Twitter hashtaglerinden yola çıkarak yazdım sonradan düzeltilecektir)

Yarışma hk. ayrıntılı bilgiler için

Resmi Web SitesiFacebookTwitterYouTube

Reklamlar