Tüm MBSM okuyucularına merhabalar ve keyifli dakikalar.

Artık ara sıra sitenin gelişimiyle,şarkılarla ve çoğumuzu ilgilendiren genel konularla ilgili uzun yazılarla karşınızda olacağım. Bu ilk. Artık bu tarz yazıları daha sık ve düzenli göreceksiniz.

Teşekkür

4 Temmuz’da bu yola çıkalı 3 ay geçti. Arkamızda kaliteli müzik,karşımızda sevdiğimiz şarkılar ve ünlüler,yanımızda ise siz değerli takipçilerimiz. Öncelikle projemi destekleyen ve sahip çıkan başta aile üyelerim olmak üzere yakın çevreme,aktif olarak bulunduğum oluşumlarda (başta Forumtr ve Twitter’daki çevrem) bu ilgimi takdirle karşılayan ve dolaylı olarak paylaşımlarıma ortak ettiğim kardeşlerime,yaptığımız paylaşımlara ilgi alaka gösteren başta tüm dünya çapındaki tumblr üyeleri olmak üzere herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız,yazdıklarımın okunması,memnuniyet mesajları almam ve yazdıklarımın yeniden paylaşılması beni mutlu ediyor.

Israrla Savunduğum Görüş

MÜZİK BAĞIMSIZ KALMALI.  Ticari kaygı güden fabrikasyon müziğe kesinlikle hayır. Ancak 2013 şartlarında “telif hakkı” adı altında müzik ne kadar bağımsız ?

Verdiğim tezi en iyi örnekleyen durum,Youtube’un plak şirketleriyle olan ortaklığından doğan müzik database’si Vevo. İlk başta size masum gibi görünse de,son zamanlarda müziği onore etme ve telif hakları adı altında bir takım işgüzarlıklarla tekeline alması beni rahatsız ediyor. (Mesela Vevo.com’un ve Vevo YT resmi kanalının Türkiye’den erişime kapalı olması,audiotracklerden lansmanlarına kadar her aşamada yırtık dondan çıkar misali devreye girmesi) Asıl endişelendiren,sanatçıların buna sessiz kalması. Paramı alır işime bakarım havaları… Müziğin daha da içine kapanıp seviye kaybetmesine neden oluyor.  Ben ABD’de bir plak şirketi sahibi olsam Vevo’yla çalışmam. Kendi kanalımı kurup,kendim yayınlarım. YT zaten telifimi öder vs. Asıl beni endişelendiren,kalitenin esiri olan bir takım isimlerin (Başta Demi Lovato ve bir takım alternatif müzik icra eden kitle. Emin olun bir plak şirketi sahibi olsam Demi ve diğer indiecileri içime alırdım) de bu Vevo denen silsileyle çalışmaları (plak şirketlerinin ve dağıtımcı firmaların suçu) ve eventlerini desteklemeleri. Ha,bir de son zamanlarda videolarını orada burada paylaşıyoruz diye özellikle Türkçe’de telif toplayıcı kuruluşların (bu yüzden Türkçe paylaşmıyoruz) site adminlerine ve servis sağlayıcılarına yaptıkları senelerdir devam eden  midesizlikleri de halen zihinlerde. Müzik paranın değil kalitenin esiri olmalıdır.

Sitemizin Misyonu

Sayıları 100’leri bulan paylaşımlar yaptık. Şarkılar hakkında gerek tek kelimeyle bir şeyler anlatmaya çalıştık,kimi zaman da destan misali içeriklerle sizi bilinçlendirmeye çalıştık. Elbette,dinleyeni bilinçlendirip yeni bir müzik deneyimi kazandırmak bizim misyonumuz. Buna devam edeceğiz. Diğer müzik sitelerinden farklarımızdan biri burda ortaya çıkıyor,tüm yorumlarımı orjinallikle yazıyorum. Başka sitelerde bulamazsınız. Bir nevi biz bir müzik ansiklopedisiyiz. Sahip olduğum yabancı müzik bilgisini en iyi şekilde sizlere aktarmaya çalışıyorum,eğer bir kusurumuz varsa affola.

Format olarak ise,dünya müziğinin en iyi isimleriyle az bilinen isimlerini aynı potada eritmek olarak belirlemiştik. Bundan caymak yok. Artı,bir takım özel keşif ve parçaları sizlere tanıtarak en iyi en yeni müzikten haberdar olmanızı sağlıyorum. Sitemiz ve sosyal medya sayfalarımız şahsi işlerim dışında hemen hemen her gün güncel.

Sitemizi diğer sitelerden ayıran özellik ise,exclusive keşiflerimizin olması. Mydonose,Pal,Fenomen gibi radyoları dinleyenler bilirler hitler dışında dünyanın çeşitli yerlerinden topladıkları özel şarkıları çalarlar. Zamanla insanlar peşine düşer ve hitlenir,üstelik defalarca sorulur. Bizim onlardan ne aşağı kalır yanımız var dedik ve kendi hitlerimizi,exclusivelerimizi yarattık. Bunu yaparken dinleyiciyi bıktırmamaya gayret ettik.

Sosyal medyaya dayanan geniş istihbarat ağımız sayesinde,en yeni kliplerden premier günü haberdar olup anında analizler yazıyoruz. Mesela 17 Temmuz günü MBSM için büyük bir gündü,MITUSA‘i tam saatinde sizlere servis ettik. Bu çok büyük bir başarı bizim için. YT bazında konuşursak 1-2-3-5 saat,301+ – 2000 – 5000- 10000 gibi tık sayılarında şarkıları servis ettik. Admin ise onlarca klibi premier günleri yakalayıp fanboy kontenjanından herkesten önce ilk izleyen birisi.

Artı bizim radyolardan farkımız ise,radyo Avrupa’dan Balkanlar’dan hit keşfederken bizim hedef piyasa olarak Amerika ve İngiltere’yi seçmemiz.

Yakında kendi keşiflerimiz olan ve herkesten önce sizlerin dinlediği parçaların bir listesini paylaşacağım.

Hall Of Fame !

Ekim başından itibaren,MBSM olarak bir takım ayrıcalıklı isimleri sonradan koyduğumuz “Hall Of Fame” projesi kapsamında onore etmeye başladık. Bunlardan biri admin ve MBSM adına özel önem taşıyan genç jenerasyonun ayrıcalıklı ismi gençlik fenomeni DEMI LOVATO,bir diğeri de en çok sevilen kadın popçulardan ve geçtiğimiz haftalarda yeni albümüyle bizlere yeniden merhaba diyen KATY PERRY.

Onlara özel domainler verdik.Sosyal medyada diğerleri 1 adımsa onlara 2 adım öne çıkardık.

Sizlerin talepleri ve zamandan kaynaklanan ihtiyaçlar neticesinde bu isimler çoğalacaktır.

Lovatic’lere Müjde: Düzenli İstihbarat – Let It Go – Neon Lights

MBSM’de DEMI LOVATO ve onun sevgili fanları LOVATIC’leri yaşamaya devam ediyor !

Beni takip edenler ne kadar koyu bir Demi fanı (pardon Lovatic’i) olduğumu bilirler. Gece gündüz onunla yatıyor onunla kalkıyorum desem yeridir. Sitemizde ona 2 kat ayrıcalık verme sebeplerinden biri de budur,ciddiyim.

Sosyal medya sayfalarımızda ona yer ayırıyoruz genişçe. Onun başta XFactor olmak üzere fotograflarını ve şarkılarını paylaşmaya gayret ediyoruz.

Geçen hafta bir film projesi kapsamnda yayınladığı ve yine ilk defa sitemizdelanse ettiğimiz “Let It Go” parçası kliplenmiş imiş. Demi aktif olarak kullandığı sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla klibin premierinin Cuma günü (1 Kasım) olacağını duyurmuştu. Klip yine Vevo databasesi üzerinden görücüye çıkacak,Disney Channel Amerika’da da premieri olacak imiş.

Bu klibi de mümkün olan en kısa müddette 1 Kasım günü içerisinde sizlere paylaşacağız. Eğer iş veya uyku saatim klip saatiyle çakışmazsa MITUSA gibi tam saatinde servis etmeye özen göstereceğiz.

Ayrıca,Kasım ayı Neon Lights ayı olacak. Bu şarkıyı temsil eden masmavi saçlarıyla #DEMI Albümünün 3’ncü klibi Neon Lights da yine ilk defa MBSM’de sizlerle buluşacak. Eğer şarkıcının planında bir değişim olmazsa klibin Kasım ayına yetişeceği,radyoların da döndürmeye yine Kasım ayı içerisinde başlayacağı düşünülüyor. Artı,klip öncesi bir Lyric Video gelmesi kuvvetle muhtemel.  Muhteşem bir dans şarkısı olacak. MBSM olarak size deneyimleme imkanı vermiştik !

Eylül’ün son cumasından pazarına bu şarkıya klip çekeceğini ve 2014’te turneye çıkacağını duyurduğu Facebook sohbet eventini bizzat izledim. Çok açık yürekli bir insan. Ancak turnesine Amerika’dan başlaması Avrupalı fanlarını kızdırdı,ancak Demi’nin Avrupa’yı da dolaşma planı olduğu elimizdeki duyumlardan yalnızca bir kaçı. Kuvvetle muhtemel Türkiye’ye de gelebilir ki hasretini çekmeye devam ediyoruz.

Databasing – Automating

Bazılarınız işimin kolay olduğunu düşünüyor. Ancak yanılıyor. Elde sadece 2 GB Ram’i olan standart altı bir laptopla çalışıyorum. Facebook kasıyor. Kimi zaman da sıcaklıktan res atıyor. Ancak bir şekilde çözümünü bulup kaldığımız sizlere ulaşıyoruz.

Artı,içerik genişledikçe “neyi kimi paylaştım&paylaşmadım” olayı çıkıyor. Bu konudaki zahmeti minimuma indirmek adına Access tabanlı kendi çapımda otomasyona geçmeyi düşünüyorum. Böylelikle sosyal medyada işimiz kolaylaşacak. Kasan bir bilgisayarda işimiz elbette kolaylaşacak. Kimleri paylaştık,neleri paylaştık,neler yazdık kaç tane paylaştık…

Bu otomasyon işlemleri sırasında bir süre siteye ekleme yapmayacağım doğal olarak. Yakında projenin yazımına başlamayı düşünüyorum.

Makale Arşivi

MBSM olarak ABD müzik endüstrisini Türkiye’ye tanıtmak adına makale sayfasını siteye bağlı bağımsız bir domainle sizlere sunmaya başlamıştık. İlk aşamada siteye ait 2 makale ve site kurulmadan önce kaleme alıp diğer sitelerde yayınlanan yine el emeğim olan makaleleri vermiştim. Site nasıl kullanılır makalelerini de oraya taşımıştım.

Şimdi yeni sezon,yeni makalelerle devam edeceğiz.. Bu sefer ilk konumuz sitemiz tarihinde önemli yer tutan “HEART ATTACK” hakkında. Neyi kastettiğimi düzenli takipçilerim -özellikle Lovatic’ler- fark edebilirler.

Makale Sayfamız

Arama Motorları

Yeni bir site olmanın sıkıntıları arama motorlarından başlıyor. Google’da nasıl öne çıkabilirim markamı vs. Sitemizin hit kaygısı olmaması ve zamanla arama motorlarından içeriklerimizin yayılacağı senaryosuyla hareket ediyoruz. Eylül ayında sosyal medya hesapları çalışmalarıyla birlikte bir takım şeyler denedik ancak fazla sonuç aldığımız söylenemez. Bu yüzden Tumblr’den memnun kaldığım söylenemez. Bu nedenle,eşzamanlı olarak Blogspot’a açılacağız. Blogspot’tan aşırı derece memnun kalmıştım.

Slow Down

29 Ekim haftasından bu yana neden cıstak cıstak yerine sürekli slow,elite tip müzik paylaşıyorsun diyenler,iş stresinden ötürü. Artı sizler daha fazla yeni şarkı keşfedin diye.

İş tempom gelecek aylarda git gide artacağımdan ötürü bazı günler&geceler siteye şarkı atamayacağım. Artı gelecek aylarda makale yazımına önem vereceğim.

Markalaşıyoruz

İnternet ortamında markalaşmak adına MBSM olarak ciddi bir adım atacağız. Keza ondan evvel başarılı bir blogspot sitesi işletmiştim. Artık bütün internet projelerimi tek bir çatı altına,”DEVONNE MEDIA” adlı independent bir platforma taşıyacağım. Bunun duyurusunu yakında yapacağım.

Sosyalleşelim

Öncelikle,Tüm güncel ve orjinal içeriğimizle Twitter ve Facebooksayfalarındayız. Bizim takipçimiz olmanız ayrıcalıktır çünkü siz ayrıcalıklı takipçilerimize daha çok müzik imkanı sunuyoruz. Haberler,fotoşoklar,MBSM arşivinin adayları,geçmiş şarkılar…

Artı,site makale arşivini Facebook’a da aktaracağım. Çünkü Facebook işi bloggerlar için kolaylaştırdı. Bunun ilk örneğini geçen gün X Factor makalemde yapmıştım.

Her paylaşımımızın altında yorum kutuları (Disqus) her daim açıktır. Şarkılarla ve şarkıcılarla ilgili yorumlarınız için her zaman açık.

Tumblr üyeleri bizi takip et butonuyla takipçimiz olup ayrıcalıklardan faydalanmaya devam edebilirler,Reblog ve Beğen butonlarıyla paylaşımlara destek verebilirler. Şu anda 76 tane takipçimiz var ve hepsi birbirinden özel.

Your Request

MBSM’de görmek istediğiniz şarkılar,şarkıcılar (en önemlisi)

Ayriyetten her tür istek dilek şikayetleriniz için

Twitter ve Facebook

Adminin Twitter: http://twitter.com/MertForward

Ask FM: http://ask.fm/MertsBSweet

ulaşabilirsiniz.

90 Jenerasyonuna Desteğimiz

MBSM olarak 90 jenerasyonu teen popçuları müziğin geleceği olduklarından dolayı destekliyoruz,paylaşımlarımızda es geçmiyoruz. Her ne kadar işi abartan fangirlleri olsa da. Bu konuda Teen Generation diye de bir kategorimiz var. Kız popçular ise “Girl Generation” kategorisinde incelenmekteler.

İşin içine elbette ilk bölümde değindiğim Demi de dahil. Ancak Demi’nin bizde bir ayrıcalığı var,diğer teen popçulardan daha elit sınıfta.

Soundcloud&Mixcloud

Son dönemin iki parlayan yıldızı SC ve MXC. MBSM olarak burdan da hesaplar açarak ve radyo programı tadında podcastler&mixtapeler hazırlayarak müzik seçimlerimi sizlerle paylaşmaya hazırlanıyorum. Hatta 29 Ekim’de bu iş için bir program kurmuştum bilgisayarıma.

Ancak,SC ve MXC sitelerinin upload sınırları ve telife bakış açıları hk. bilgi edinmek istiyorum. Çünkü zamanında MP3 arşivlemek için hesap açtığım SC’da 2 saat limiti ve telifi upload sırasında tespit etme yeteneği vardı. Onlardan başka paylaşım stelerine güvenemiyorum. Bu sitelerin işleyişi hk. bilgisi olan bana twitter’im yada birazdan vereceğim e-mail adresi üzerinden benimle iletişime geçsinler.

Gelecekte sizlere mixtapelerimizle buluşmak üzere.

I Have A Dream

MBSM olarak en büyük hayalimiz,blogumuzun bir radyo programına dönüşmesi. Çünkü radyo,bu formattaki bir blogun sesini duyuracağı en uygun yer. Bir radyocu olmaya çok heves ediyorum -ki blogumun açılış amaçlarından biri bu-bu konuda kendime altyapı sağlamak.

Gerçekten bu blog bir müzik programı olarak radyoda yayınlanmaya başlasa ne leziz olur.

Evet,parça paylaşırken genelde radyo playlistlerinden bir şeyleri çekip çevirdiğimi bilirsiniz. Çünkü ne kadar etkisi düşse de,radyoyu seviyorum.

E-Mail

mertsbittersweet [at] windowslive [dot] com

Şarkı isteği dahil her konuda yazabileceğiniz mail adresimizi vermeyi unutmuşuz.

Tık İstatistikleri

Sitemizi Google Analytics istatistikliyor. Ancak vaktimin darlığından ötürü AMV yazımızdan ayrıca sizlere paylaşacağız. Ancak geçen gün baktığımda 3 aylık ve Google’da güçbela çıkan bir bloga göre fena bir istatistiğimizin olmadığını düşünüyorum. Doğru yoldayız.

Bazen egolarıma kapılıyor muyum? İçimde onbinlerce takipçim olsun diye ukde kalıyor mu? Evet. Ancak dizginleyince ve mantıklı düşününce problem kalmıyor. Emin olun. Sitelere ve arkadaşlara Spam yapma taraftarı değiliz ki internetin en affedilmez suçlarından bir tanesi.

İndex

MBSM olarak birden fazla sosyal sitedeyiz. Farklı farklı platformlara dağılmamız elbette karmaşa yaratıyor. Bu yüzden,farklı domainlerdeki hizmetlerimizi tek bir ekrandan tanıt ve tıkla usulü paylaşacağımız indeks sayfası projemiz var. Bu proje kendimize özgü domain de gerektiriyor.

 

Nihayet. Nerdeyse bir şey kalmadı gibi 😉

Bir dahaki yazıda,yeni analizlerde ve akşama da Let It Go premierinde görüşmek üzere,esenlikler. 🙂

Yazıların Orjinalleri: 1 /  2

Reklamlar