Her gün aynı şarkıları dinlemekten sıkıldınız mı ? Peki her gün dinlediklerinize alternatifler aramak ister misiniz ? Hangi albümü dinlemeliyim,müzik piyasasına en son düşen şarkıları meşhur olmadan nasıl sömürebilirim vs vs aklınızda sorular sorular… Cevap mı bulmak istiyorsunuz,o zaman doğru yerdesiniz !

Ben Mert,aynı zamanda Türkiye’nin en büyük forum sitesi ForumTR.Com ‘da da yazarlık yapmaktayım. (Ben FlawLesS ~) Bir dönem yönetim kademelerinde de görev aldığım bu oluşuma yönetimi bıraktıktan sonra da gönüllü bir yorumcu ve yazar olarak katkıda bulunmaktan büyük onur ve gurur duyuyorum. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ilk 10 sitesi arasında yer alan ve 4.5 milyon üyeye sahip Forumtr forum formatının Facebook Twitter vs. önemini kaybettiği ortamda halen başarıyla ayakta duran ve aktifliğini,dinamikliğini,sürekliliğini,güncelliğini koruyan bir interaktif eğlence ve bilgi portalı,onun ötesinde üyelerinin ve yöneticilerinin insanüstü emekleriyle can bulan bir internet gönüllülüğü projesi olarak yayın hayatını başarıyla sürdürüyor. Üyelik ücretsiz ve genel ilkelerimize uymayı taahhüt eden herkese açık.

Bu sitenin en çok ilgi gören bölümlerinden “Off Topik” te 2012 yılında temelini attığım ve halen projenin başında yer aldığım “Az Bilinen Süper Şarkılar” adlı projem müzik piyasasının her dil ve döneminden “az bilinen şarkılarını” gün yüzüne çıkartıyor. Nasıl yani diye soracaksınız,tabi ki hakkınız. “Az Bilinen” den kastımız,sizlerin günde milyon defa karşılaştığı hit şarkılar silsilesini bir kenara atmak suretiyle;

  • Kıyıda köşede kalmış,fazla bilinmeyen
  • Değeri bilinmemiş,hakettiğinin altında değer verilen
  • Unutulan,zamana meydan okuyamayan
  • Piyasaya yeni düşen,hit olma adına haddinden fazla iddiaya sahip
  • Ve gizli hitler,adından gelecekte sıkça söz ettirecek ve özellikle bir coğrafyada hit olan ama ülkemizde ses getirmeyen

şarkıları tanımlamak için yarattığım ortak tabirdir.
Bu formatı tasarlarken Ekşi Sözlük’ün hite sahip başlıklarından “Az Kişinin Bildiği Süper Şarkılar” dan esinlendim. Ordaki formatı daha da geliştirdim ve herkesin katılım yapabileceği bir ortama kavuşturdum.

ABSŞ’yi basit bir topik sanmayın. Konunun bir başka tarafı ise,dil sınırı gözetmemesi. Konudaki yabancı parçaların sayısı asla göz korkutmasın. İçimizde biraz yadırgasam da koyu Türkçe müzik takip eden bir sürü kişi tanıyorum. Pek çok düzgün amatör ve profesyonel underrated sanatçı ve grubun gittikçe kirlenen piyasada kirleten kişilerden sıra gelmemesi vs. yüzünden yer bulmadığını biliyorum. Ya da Kore hayranları,İspanyolca Fransızca vs. müzikleri sevenler. Bunları da açığa çıkartmakta fayda var,keza müzik evrenseldir. Aynı şekilde tarz da farketmiyoruz;ister pop yazın ister rock ister rap ister etnik… Artı bir seferde ister tek şarkı yazın ister 100’lerce şarkı yazın farketmez… Bunun için sloganı belirledik; “Sizin Kurallarınız Sizin Topiğiniz”. Hatta ve hatta,formatın sizlere sunduğu imkan,paylaşılan şarkılarla ilgili yorum ve sohbet yapabilme imkanınız.

Sınıflandırma Nasıl Yapılıyor ? Kurallarınız Şartlarınız Nelerdir ?

“Az Bilinen” tanımı,yukarıda zikredilen bu 5 içerik grubunu ve altındaki tüm kategorileri kapsıyor. Mesela albümlerdeki klip çekilmeyen şarkıları yada hit olduktan sonra zaman içerisinde yitip giden şarkıları örnek verebiliriz. Yani az bilinen bahane,müzik genel kültürünü geliştirmek şahane.

Sınıflandırma yaparken şaibesi gittikçe artan Youtube,Vevo gibi platformları ciddiye almamayı esas alıyoruz. Formatı oluşturan ve her konu yernilenme zamanında listeyi oluşturan benin aradığı kriter,liste başarıları yasal satışlar ve radyo tv gibi mecralardaki ratingleri. Keza MBSM’de şarkı paylaşırken de aynısını yaparım,o sitelerdeki ratingleri yerine geri kalan radyo tv ve listeler gibi realist kriterleri alıyorum.

Ancak,hepten kuralsız mıyız? Hayır. Her 2000 mesajda bir konu değiştiğinde “nihai listeyle” o konunun gerçekten “az bilinen şarkılarını” kapsayan şarkıları tarafımca itinayla hazırlanır ve açıklanır. İçinde bulunduğumuz dönemin hit şarkıları ve eski konularda/postlarda isimleri tekrarlanan şarkılar itinayla elenmekte. Hit şarkılar format gereği,tekrar eden şarkılar da listenin realistliği ve eski bölümlerde adını geçmesi nedeniyle o konunun listelerine dahil olmuyor.

Artı,forumun kendi koyduğu bir takım kurallar var,mesela illegal mp3 paylaşımları yapılmamakta,geçmişteki telif sıkıntıları nedeniyle video link paylaşımına izin verilmemekte ve şarkıcı&şarkılarla ilgili polemik ve anticilik amaçlı paylaşım yapılmasına müsaade edilmemekte. Bunun dışında son olarak katılımcılardan fazla geyik amaçlı post atmamalarını (özellikle Ajdarmış Naptın gariymiş vs müzik niteliği taşımayan şeyler) istiyoruz.

Konunun Başarısı

ABSŞ,1.5 yıllık geçmişinde 3 konu devirdi. Forumlarda genellikle server kasmalarının önüne geçmek maksadıyla belli mesaj sayılarından sonra konular değişir. İlk iki konu eski sınır 500 mesaj olmasına rağmen,forum yönetiminin konu değiştirme sınırı politikasında barajı 2000’e çıkartmasından ötürü 3 konu olarak kaldı. Eğer 500 olsaydı şimdi 6 tane konumuz olacaktı. Aleyhimize bir durum değil,ancak teknik detaylara değinmeden de olmaz bence. 3’ün sayımlarında çünkü rekor sayıda şarkı ismi çıkacak.

ABSŞ,2012 yılında forumun en iyilerinin seçildiği Oscar etkinliğinde “yılın en iyi konusu” kategorisinde 3’ncülük elde etti. Yani,forum halkının bu konuya olan güveni tam.

Bu yazının yazıldığı saat itibariyle;İlk konunun gösterim sayısı 11.574 ikinci konunun ise 10.690. Üçüncü konumuz ise 2000 mesajıyla 37.187 hite sahip. Bu rakamların toplamı 59.481 ki çok büyük bir rakam.

Konuda kriterlere uyan şarkıların sayıları ise ilk konuda 763 ikinci konuda ise 802. 3’ncü konunun sayımına henüz başlanmadı,ancak başlandığında rekor sayıda şarkı gelecek nedenleri ise şarkı sayısının fazlalığıyla birlikte 2000 mesaj sınırı.

Aslında paylaşmamam lazımdı da şu önceki topiklerdeki şarkıların adlarını toparladığım textleri hadi paylaşayım iyilik olsun. Birincisi ve ikincisi. Üçüncüsü hazırlandığında forumdan ve burdan sizlerle paylaşılacak.

Bu konunun insan eliyle yapılan ve herkesin katılım göstererek oluşturduğu dünyanın en büyük kollaboratif müzik arşivlerinden biri olduğu unutulmamalı. Siz de en az bir mesaj atarak bu destana siz de ortak olabiliyorsunuz.

Nasıl Katılabilirim ?

Tek yapmanız gereken,Forumtr üyeliğinizin olması. Eğer üye değilseniz buraya tıklayarak sizden istenen bilgileri bir defaya mahsus doldurmanız ve not almanız,üyeyseniz sitenin sağ üst köşesindeki üyelik bilgilerinizi girmeniz.

Kayıt olduktan / üye girişi yaptıktan sonra konuyu bulmaya geliyor. Konumuz şurada yer alıyor,4’e tarih itibariyle yeni başladık. Cevap Yaz yada en alttaki Hızlı Cevap bölümlerinden kurallara ve formata (@1’de yazıyor) uygun olmak şartıyla katılım yapabiliyorsunuz. Konumuz mesaj sayısı üyelik süresi ve rütbesi şartı aranmaksızın bütün forumtr üyelerine açıktır.

AZ BİLİNEN SÜPER ŞARKILAR: GÜNCEL KONU [4]

İlgilerinizi ve katılımlarınızı tüm içtenliğimizle bekleriz.

Artı konularımızı üyelik gerekmeksizin ziyaret edebilirsiniz. Ama üyeler daha avantajlı,keza katılım yapabilmekle birlikte reklamları kaldırabiliyorlar,bir sayfada daha fazla mesaj görebiliyorlar,konuya abone olup kısa yoldan ulaşma imkanına kavuşuyorlar.

Teşekkürler. 🙂

Reklamlar