Son haftalarda ülke gündemini takip edenler iyi bilir. Seçimden ve ülke gündemindeki bilimum gerginlikten de fırsatla haber alma hakkının engellenmesi amacıyla sosyal medya sitelerine karşı büyük bir kampanya başlatılmış durumda. Geçen hafta Twitter’la bu acıyı yaşamıştık. Bu akşam da Youtube’a geldi sıra.

Hatırlarsınız çok eskiden de ülkemizde Youtube yasaklanmıştı senelerce. Ancak sonucunda sağduyu galip gelmişti. Youtube’a kavuşmuştu millet. Ama durum şimdi çok daha farklı.

MBSM olarak siyasetle ilgimiz yoktur. Ancak bu sansürlerin kimler ve hangi güçler trf. alındığından haberdarız,her eli vicdanındaki insan gibi haksızlık olarak görüyoruz ve siz takipçilerimize ulaşmamızda bir engel olduğunu düşünüyoruz. Hit kaybettiğimizden ötürü Mağdur oluyoruz. Bu yüzden siz sağduyulu okurlarımıza bu mesajı yazma gereği hissettik.

Twitter = Haber alma özgürlüğü. Haziran ayını hatırlayın. Haber kanalları penguen oynatırken,bütün her şey Twitter üzerinden alındı verildi. Normal medyanın gizlediği her şey de ordan alınıp verilmeye başladı ki malum odakların gözüne batmaya başladı. 140 karakter barajını ilk başta yadırgadık. Ama sizlere yönelik özelliklerini çok sevdik. Daha etkin yayın yapmamıza yardımcı oldu. Sitemizin yayın hayatını sürdürdüğü platformlardan biri oldu. Pek çok ünlüye de burdan ulaşabiliyoruz. Nerdeyse Facebook’u sollar duruma geldi.

Zincire bugün Youtube eklendi. Youtube işin içine girdiğinde şöyle bir mağduriyet var: Dünya müzik videolarını ve daha bir çok şeyi YT’dan izliyor. Bütün video içeriğimizi YASAL olarak burdan çekiyoruz. Ne kadar tekel olmakla eleştirsem de alanında saygın ve bilinir bir site olduğu için saygı duyuyoruz. Bu da,insanların haber alma ve eğlenme hakkına müdahaledir.

Geriye ne kaldı: Textler.Ama videolar olmayınca onlarca saatimi ayırdığım textlerin akibeti ne olacak ?! Bu videoları kolay yayınlayabileyim diye çalıştığım platform da Tumblr.

Kaç sene önce (2007) ilkokuldayken ilk blogumu kurduğumda Youtube’dan da videolar kullanırdım. Ama yıllarca bunun sıkıntısını yaşardım.

Bunun dışında,müzik paylaştığımız siteler de geçmişte bilumum sebeplerle engellendi. Başta telif hakları. Mesela normal yollarla ülkemizde Grooveshark kapalı. Neon Lights programlarını yayınladığımız Mixcloud kapalı. Fizy kapatıldı. Vimeo gibi örnek bir site de en son kapalıydı. YT’un legal yabancı müzik arşivi Vevo Türkiye’ye açılamıyor,Spotify Deezer gibi şirketler ülkemize taa seneler sonra giriyor. Ne alakası var diye soracaksınız biliyorum telif hakları yüzünden sansürlü. Ama dünya bu sitelerde rahatlıkla cirit atarken ülkemizin normal yollardan bu saydığım sitelere girememesi yine acı veriyor.

Bütün içeriklerimizi bu sitelerden alıyoruz. Masum kullanıcı mağdur oluyor. Biz dahil.

Uluslararası şarkıcıların Türkiye’ye sittin sene sonra gelmesinin,hatta takmamalarının da bu cahiliyetin ürünlerinden biri olduğu unutulmamalı. Mesela Gezi’yi hatırlayın. Çoğu Dünya ünlüsü bunu takip ettiler. Nice konserler iptal oldu. İnternet sansürünün her türlüsünün ve sebeplisinin insanların müziğe ulaşma hakkına bir balta olduğunu unutmayın.

Umarım sıra Facebook’a,Tumblr’e gelmez. Yoksa ülkemde iç savaş çıkmasından korkuyorum. Ama eminim,sağduyu kazanacak. Sonsuza kadar böyle sürmeyecek.

Dediğim gibi siyaset üstüyüz. Hiç bir siyasi parti oluşum vs ile alakamız yoktur ki yayın ilkemizdir bu bizim. Ama rahatsızız çünkü MBSM’in temeli Youtube videolarına dayanmaktadır.

Site içeriğine ve sosyal medya hesaplarına antisansür yöntemlerle halen erişebiirsiniz. Artı YT ve Twitter’a erişimimiz tam olarak mevcuttur.

Reklamlar